/* Blog Hocam İletişim Sayfası */ .contact-form-widget { width: 500px; max-width: 100%; margin: 0 auto; padding: 10px; background: #E6E7E8; color: #000; border: 1px solid #656E75; box-shadow: 0 1px 4px rgba(0, 0, 0, 0.25); border-radius: 10px; } .contact-form-name, .contact-form-email, .contact-form-email-message { width: 100%; max-width: 100%; margin-bottom: 10px; } .contact-form-button-submit { border-color: #656E75; background: #E6E7E8; color: #000; width: 20%; max-width: 20%; margin-bottom: 10px; } .contact-form-button-submit:hover{ background: #679EC9; color: #ffffff; border: 1px solid #FAFAFA; } /* Blog Hocam İletişim Sayfası */

17 Mayıs 2016 Salı

49 Sürme Taşı- Nam-ı Değer İsmid Taşı

Sürme

Suudi Arabistan ziyaretimizde, kendime de, yakınlarıma da sürme taşından almıştım. İsmid taşının membağına gidince, orjinal sürme taşına da sahip olma imkanı doğunca, bunu değerlendirmemek olmazdı. Açıkçası, bizim Hac malzemeleri satan dükkanlarımızda, çok çeşitli markalar var. Kimi eyeliner kıvamında ıslak satılıyor, kimi toz halinde, kimi de aşağıdaki gibi taş halinde. Hazır karışımların içinde katkı maddelerinin olduğunu bildiğim için, orijinal halini almayı tercih ettim.

İsmid Taşı


İsmid taşı aslında İsfahan'dan çıkarılıyormuş. İsfahan, İran'ın bir şehri. En büyük ihracatçısı ise tahmin edildiği gibi Suudi Arabistan. İsmid taşı, gümüş, simli gibi bir taş. Elinize aldığınızda hafif bir kokusu var. Taşın içeriği, antimuan, sülfür (kükürt), çinko imiş. Katkısız bir şekilde kullanabilmeniz için en güzeli, taşın orjinalini bulup öğütmek. Ya da benim gibi, güvendiğiniz bir yer varsa, toz halini de alabilirsiniz.

Sürme taşının satıldığı yerlerde aynı zamanda sürmelikler de bulunuyor.  Sürmelikler genelde metal ya da plastikten üretiliyor. Bende her ikisinden de mevcut. Sürmeliklerin kapağını kaldırdığınızda, ince çubuk şeklinde aparat çıkıyor. Metal olanını zaten sert diye hiç denemedim. Aksesuar olarak kullanıyorum. Plastiği ise denedim ancak tozu çok iyi tutmadığı için iyi sonuçlar elde edemedim.Sürme tozunu, göz farlarına benzer sürmeyi tercih ediyorum. Gül suyu ile ya da zeytinyağı ile karıştıranlar var ama bence bu yöntem daha kullanışlı. Boş ve temiz bir far kapağına, sürme tozunu döktüm. Sürmek istediğimde de, kulak çubuğuna ya da makyaj çubuğuna tozdan alıyorum, fazlasını ufak parmak vuruşuyla silkeliyorum. Kalem çeker gibi alt kirpiklerimin çizgisine ve far gibi üst kirpiklerimin üstüne sürüyorum. Çok koyu siyah renk değil, gri-siyah arası doğal bir renk oluşuyor. Gün boyu kalıcılığı da devam ediyor. Bu nedenle çoğu kez, işe giderken normal makyajım gibi   kullanmayı seviyorum. Rimel ve allığımı sürüp makyajımı tamamlamış oluyorum.


Sürme

Sürmeyi, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) tavsiye etmiş. Özellikle yatacağımız zaman sürdüğümüzde, gözlerin temizlenmesini sağlayıp, görme gücünü arttırdığı, kirpikleri beslediği rivayet edilmiş. Sürmenin faydaları ile ilgili birçok bilimsel çalışma da yapılmış. Okuduklarımdan özetle, ismid taşının içeriğindeki maddelerin birleşmiş bir bütün olarak bulunması, yani birleşim oranları nedeniyle, bu maddelerin aynı anda kullanılması faydayı sağlayan en büyük etkenmiş. Bu bilgilere ulaştığımdan beri, sürmeyi kullanmaktayım. Şu ana kadar cildimde herhangi bir zararını görmedim. Açıkçası benim görüşüme göre,  içeriği kimyasal maddelerle dolu birçok makyaj malzemesi zaten kullanıyorum, eğer bir zararını görmediysem ve faydası olacağına inanıyorsam, sürmeyi neden kullanmayayım diye düşündüm.


Bazı şeylerin varlığına, sizin için iyi olacağına inanıyorsanız, yararını da görüyorsunuz. Bir nevi "secret" gibi. Peki siz daha önce sürme kullandınız mı? Faydasını ya da zararını gördünüz mü?


Henüz görmediyseniz, sürmeyi ve ismid taşını satın alma fırsatı bulduğum Suudi Arabistan'ı benim gözümden tanımak ister misiniz?

Suudi Arabistan Bölüm 1- Medine

Suudi Arabistan Bölüm 2 - Mekke49 yorum:

 1. Hanımım annem bize de getirdi ama kullanmadım daha... ruj şeklinde olan bir sürme de mevcut... Hatırlattığğın iyi oldu, tee getirdi oralardan kullanmak lazım tabi ;) Güzel paylaşımın için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım, ruj gibi olana pek güvenememiştim ben. Ne olur ne olmaz onu dikkatli sür olur mu, alerjik bir durum oluşturmasın. Aslında gri-siyah karışımı far sürmüşsün, ya da kalem çekmişsin gibi duruyor. Yakışacaktır elbette o güzel gözlerine ;)

   Sil
  2. Annemin arkadaşlarına hep ondan sipariş etmişler, o da değişik diye almış kullanmadım daha bi dikkat edeyim �� teşekkür ederim ��

   Sil
  3. Rİca ederim canım. Sağlıkla, iyi günlerde kullanırsın inşallah.
   Öptüm kocaman.

   Sil
 2. hanfendiciiim ne güzel de yakışmıştır o sürmeler sana ;)
  ben de çok ama çok meraklıydım sürmeye. sheida diye bir marka var sürme aldım amanin kaşıntıdan bi hal oldum. gözlerim kurudu kaldı. yok dedim daha da süremem sürmeyi :) olmadı maalesef. senin bu sürme markasını bulabilir miyim ki buralarda canım benim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Demir Hanımcığım. Çok fazla marka var ve hepsi gerçek sürme olduğunu iddia ediyor. Çoğunun üstünde Çin Malı yazıyor :) Sheidayı görmüştüm, ambalajı çok çekici ama kullanmadım hiç. Bazen alerjik durumlar oluşabiliyor Demir Hanım, çok geçmiş olsun. Bence vardır bizim hac malzemeleri satan yerlerde, Eminönü, Tahtakale'ye gittiğimde bakarım, varsa söylerim olur mu?
   Sevgiler canım benim.

   Sil
 3. Sürmeyi görünce yüzümde bir gülümseme belirdi. Yarıyıl tatilinde Rabbim nasip etti gittik o kutsal topraklara şükür. Bizim aldığımız sürmenin aynısını almışsınız. Sizin de söylediğiniz gibi hakiki sürme ismit taşından elde ediliyor. Göz için de çok faydalı olduğunu söylemişlerdi. Öğütülmemiş taş halinin görüntüsü de hoş. Kendinden simli gibi. Kömürün simli haline benzetmiştim biraz :) Lakin sürmeyi sürmek de biraz maharet istiyor sanırım. Sürme çekmeyi pek beceremedim malesef. Sizin yaptığınız şekilde de bi deniycem bakalım sonuç ne olacak. Bilgiler için çok teşekkürler. Kutsal topraklardayken gurubumuzda bir öğretim üyesi vardı. Çok beğendiğim ve aklımda kalan bir sözünü izninizle paylaşmak istiyorum.

  Buraya gelen üç türlü insan vardır.
  Kimi gider gelir.
  Kimi alır gelir.
  Kimi de olur gelir.

  Sevgi ve selam ile.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah kabul etsin, bizde Şubat ayında oralardaydık. Belki aynı anda aynı kutsal yerlerde bile dua etmişizdir sizinle. Allah tekrarını nasip etsin hepimize inşallah. Gittiğimizde çok soruşturmuştum, en iyi ve katkısız olduğunu söyledikleri 2 marka vardı, ikisini de aldım. ikisi de iyi çıktı, daha doğrusu bana herhangi bir alerji yapmadı.Ben o sürmelikler ile sürebilmeyi çok isterdim ama beceremedim. Kulak çubuğuyla gerçekten çok rahat oluyor, muhakkak deneyin. Öğretim üyesinin sözü çok anlamlı. Allah bilir bizim hangisi olduğumuzu. Olan gelenlerden olmuşuzdur inşallah. Ama kanımızda Türklük var.Almadan da edemiyoruz :) Zaten en çok alışveriş yapan Mekke ve Medine'de Türklermiş.Dükkancılar Türk olduğumuzu anlayınca gözleri parlıyordu :=)
   Sevgiler.

   Sil
  2. Amin Allah kabul etsin cümlemizin inşallah. Gidenlerden duyardım insan birkere gittimi tekrar gitmek istiyor, doyamıyor diye. Gidince anlıyorsun gerçekten öyleymiş meğer. Biz 22 şubatta ordaydık, 4 şubat dönüş yaptık. Kim bilir belki dediğiniz gibi olmuştur, aynı kutsal yerlerde dua etmişizdir :)
   Alışveriş konusunda kesinlikle haklısınız. Türkiye Türkiye. İstanbul çok güzel diyip dükkanına çekmeye çalışan nice satıcıya denk geldik. İsmit bende de alerji yapmadı. Görüntü olarak da çok güzel ama sürebilene :)
   Almadan edemiyoruz... öyle işte :) Güzel sözlerinize amin diyorum. Sevgiler :)

   Sil
  3. Gerçekten de insan gitti mi, tüm aksiliklere, sorunlara, çilelere rağmen tekrar gitmek istiyor. Döndükten sonra, zaman geçtikçe daha iyi anlıyorum bunu. Farkında olmadan aynı zamanlarda, aynı yerlerde olmuşuz. O zaman duam, en yakın zamanda, farkında olmadan yine aynı anda oralarda oluruz inşallah :)
   Sevgiler, selamlar.

   Sil
 4. Çok ilginç ama sülfür zararlı olmasın? :( Aman dikkat et arkadaşım, güle güle, iyi günlerde kullan. :)Sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjde hanımcığım, yapılan çalışmalara göre, antimuan, sülfür (kükürt), çinko ayrı ayrı kullanıldığında zararı olabiliyormuş fakat o taşın içindeki oranlaması ideal birleşim oranıymış. Eğer kullandığımız gerçek ismid taşı tozuysa, zararı değil faydası oluyormuş. Yani inşallah güvenilir bir bilgidir bu. Çok teşekkür ederim :)Sevgiler.

   Sil
 5. İstanbul Hanımefendisi, ben de pek istiyorum sürme. Hiç kullanmadım. Piyasada çok ama sürme diye sattıkları ne, hiç emin olamıyorum. Doğal olduğundan emin olduğum bir yer bulsam, mutlaka alacağım :) Sana da ne yakışıyordur Hanımım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Kırmızı Rujum, çok teşekkür ederim. Kozmetik dükkanlarından ziyade, direk Arabistan'dan ya da İran'dan getirilen Hacı Malzemeleri satan dükkanlarda vardır bu diye düşünüyorum. Onda da karışımsız, sadece toz olanlardan almak lazım. Blana'm ben bakarım senin için İstanbul'a gittiğimde inşallah. Ufaktan çözdüm sayılır hangisi hakiki ismid tozu, hangisi değil diye canım :)
   Kocaman öpüyorum seni.

   Sil
  2. Hanımım gel gel, çay içeceğiz :) Öpüyorum kocaman <3 <3

   Sil
  3. Ohh, kekimi kapıp geliyorum canım benim :)

   Sil
 6. Ahh keşke o sürmeli gözlerin fotoğrafını da koysa idin de gözlerimiz bayram etse idi. ;)
  benimde babaannem hacidan getirmişti. Ancak bitti. Yakında tanıdık hacca giden kimse yok ki, ona sipariş etsem. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Aslında fotoğraf koymak aklıma geldi ama sonra vazgeçtim :) Başka bir gün belki benzer bir paylaşımda olabilir diyelim :) Hacıdan umreden gelince daha kıymetli oluyor tabi, oraların kokusuyla oluyor ama eğer çevrenizde hacı malzemeleri satan yerler varsa, belki orjinal tozunu bulabilirsiniz. Sevgiler...

   Sil
 7. Aaaa benim de var. Dünür anne hacıdan getirmişti. İyi aklıma getirdin ben de kullanayım😉

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tigris Hanımcığım, kullanın tabi, ne çok yakışır. Ben kendim satın almadan önce hediye gelmişti. Nasıl kullanacağımı bilemeyince hiç kullanmamıştım. Şimdi çok hoşuma gidiyor, hepsini zamanla kullanacağım inşallah.

   Sil
 8. Güzel derin bir bilgilendirme yazısı olmuş. İnşallah oralara gitmeyi yaradan bizlere de nasip etsin. Metal olandan bizde de vardı annem getirmişti ama metal olunca insan biraz çekiniyor. Ben hiç bu şekilde toz olanını kullanmadım.Diğer kalem gibi olanlar var ya oralarınki biraz daha yağlı ve kalıcı oluyor. Onlardan getirmiş ablamda ama zaten sürekli kullanmadığım için o da dolapta bekliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, Allah tüm isteyenlere görmeyi nasip etsin inşallah kutsal toprakları. Kalem hatta ruj gibi olanlar var, daha çok çeşidini çıkarmışlar. Ama asıl faydalı olan, katkısız bu şekilde, ismid taşının toz haliymiş. Toz halini sürerseniz, gece silmeden yatsanız dahi sorun olmaz diyorlar.

   Sil
 9. Ben sürme hiç kullanmadım nedense çok da yakıştıramıyorum kendime. Size yakışacağından eminim güle güle kullanın hepsini.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim Deneyimli Anne. Normal kalem ya da eyeliner lardan ziyade, daha hafif ve doğal bir görüntüsü oluyor, bence size de yakışacaktır. Kocaman sevgiler...

   Sil
 10. Bende umrede almıştım güzel bi rengi çıkıyor ortaya, arada sürüyorum☺️
  sizinkisinide Allah kabul etsin☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin canım. Sevdim ben rengini, doğal bir renk. Hani sürme deyince İranlıların sürdüğü gibi simsiyah gözler anlaşılır ya, değilmiş :)

   Sil
 11. Hanımım! Yine yeni bir bilgi harikasın :)) Neler öğreniyoruz....
  Yalnız içinde sülfür varmış, baktım baktım bir daha baktım doğru mu görüyorum diye :)
  Sülfür, çinko.. Korktum açıkçası ;D
  Sen sürdün mü? Gözde bir etkisi var mı?

  Bir de, bir önceki plaj yayınını hiç görmedim onu da belirteyim ;P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımmm,
   Yapılan bilimsel yayınlarda okudum, incelemişler. İçeriğindeki maddeler mükemmel bir oranda ve birlikte olduğu için sorun teşkil etmiyormuş, aksine fayda sağlıyormuş. Tek tek, ayrı ayrı kullanılsa, zarar verebiliyormuş. Ben 6 aydan fazladır kullanıyorum canım, bazen hergün hatta. Hassastır benim cildim, herhangi bir sorun olmadı. Ama tabi, gözümün içine değmemesine dikkat ediyorum.
   Senin yorumundan sonra evdeki meşhur bir markanın farının içindekiler kısmına baktım, bunlarda ne varmış diye, asıl o zaman korktum ben :)
   Sevgiler.

   Sil
 12. Çok faydalı gerçekten hanımcan. Bana da arada sürme malzemesi gelir mübarek topraklardan ama becerip de süremiyorum tozunu, kalemini. Dur bir daha deneyeyim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dene canım dene, bu kulak çubuğu yönteminden sonra rahatlıkla sürülüyor canım. Ben de gelmiş geçmiş bütün sürmelerimi değerlendirmeye başladım. Neye niyetle kullanırsan. Sünnet olarak kabul olsun inşallah ;)

   Sil
 13. çok öğretici yazııııııı buuuuuu :)

  YanıtlaSil
 14. Ne güzel bir yazı olmuş. Herşeyin doğal olanı daha iyi değil mi? İsmid taşını daha önce görmemiştim.
  Iyi günlerde kullanın, sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de öyle, herşeyin doğalı en güzeli. Çok teşekkür ederim.
   Kocaman sevgiler.

   Sil
 15. Taş olarak görmedim 2012 de bende umre yaptım ama orada da görmedim ismid taşını daha doğrusu aklıma gelmedi çok güzel bir paylaşım olmuş çok faydalandım emeklerine sağlık. Allah umrenizi kabul etsin..

  (`•.¸Hayatta varsa da....¸.•´)
  (`•.¸Ağlayıp gülmek,¸.......•´)
  (`•.¸Aslında güzeldir¸.....¸•´)
  (`•.¸Dünyaya gelmek.....¸.•´)
  (`•.¸Arzulanan en büyük¸.•´)
  (`•.¸Kutlu dilek.............¸.•´)
  (`•.¸İMANLA yaşayıp.....¸.•´)
  (`•.¸İMANLA ölmek.......¸.•´)
  Allah'a emanet olun görüşmek üzere :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah kabul etsin umrelerimizi inşallah. Bizim özellikle Mekke'de bulunduğumuz otelin hemen yanında yolumuz üzerinde olunca, dikkatimizi çekmişti.
   Siz de Allah'a emanet olun. Kocaman sevgiler.

   Sil
 16. benim annemde getirmişti mavi ve siyah sürme ama benim daha kullanma fırsatım olmadı, yazı için teşekkürler İstanbul hanımefendisi:)
  blog yorum etkinliğinden geliyorum blogunuzu gfcden takipteyim bende beklerim sevgilerle!:'))
  http://meleksalman.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel Melek Hanım, siz de iyi günlerde kullanın.
   Hoşgeldiniz bloğuma, tabiki ben de ziyaretinize geleceğim.
   Kocaman sevgiler.

   Sil
 17. Ben de yeni gördüm orjinal tas halini. Sürmenin bir faydası da özellikle Güneş'in etkisinin yogun olduğu Ekvator ve cevresi ülkelerde sürme gözleri Güneş'ın zararlı etkilerinden de korurmuş. Bundan mütevellit Doğu toplumları sürme kullanırlarmış. Güneş'ten korunmak için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar güzel bir faydası varmış. Güneş ışınları ile ilgili koruma etkisini bilmiyordum. Teşekkürler Deniz Hanım. Daha da bilinçli kullanacağım bundan sonra ;)

   Sil
 18. bana da hediye gelmişti ama bir türlü kullanamadım ben

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında iyi kötü hepimizin evinde varmış sürme :) Umreden, hacıdan gelen yakınlarımız sağolsun. Evde birikmeye başlayınca ben de bu sürme kullanma yöntemini buldum. Belki sizin de işinize yarar. Sevgiler.

   Sil
 19. benim gözümde kanlanma yaptı normal mi bir de sürünce gözümü çok acıtıyor

  YanıtlaSil
 20. merhaba benim gözümde kanlanma yaptı ismid sürmesi normal mi bir de sürünce yakıyor gözüm yaşlanıyor acaba elimdeki ismid sürmesi değilmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orjinal olmayabilir ya da gözünüz hassas olabilir. Bence kullanmayın, gözünüzün içi ile temas ettirmeyin.
   Sevgiler.

   Sil
 21. Çıkarmak için ne yapmak lazım acaba

  YanıtlaSil
 22. Çok faydalı bi yazı olmuş teşekkürler efendm birşey sorman istiyorum fotoğrafını koyduğunuz o paketli üzerinde al-asmad yazan hani ondan bende de var fakat orjinalliginden emin olamadım şimdi emin olanılır miyim peki dogal mi cevabiniz icik şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil